Het versterken van begrijpend luisteren en lezen door Close Reading
Leergang 2023/2024 | Nijkerk en Almelo
Close Reading is een vorm van langzaam, dieper lezen dat tot dieper tekstbegrip leidt en wat zich kenmerkt door de volgende effectieve elementen (Fisher, Frey en Hattie, 2016):
- er wordt gebruik gemaakt van een taalrijke, complexe tekst;
- leerlingen (her)lezen een tekst of een deel ervan;
- de tekst wordt gelezen vanuit een bepaald leesdoel;
- de inhoud van de tekst staat centraal, o.a. door middel van tekstgerichte vragen;
- leerlingen maken aantekeningen over wat ze denken tijdens het lezen, ze ‘lezen met de pen in de hand’;
- leerkrachten sturen het leesproces door vragen te stellen en te laten discussiëren;
- leerlingen hebben interactie met en discussie over de tekst.
Tijdens deze leergang krijgt u meer achtergrondkennis over alle elementen van Close Reading. Aan deze leergang kunnen zowel startende als ervaren leerkrachten, intern begeleiders en taal-/leescoördinatoren deelnemen. Deze leergang is de basis om grip te krijgen op de aanpak van Close Reading. Na deze leergang kunt u deelnemen aan de expert leergang Expert.
Deze leergang bestaat uit vijf bijeenkomsten van drie uur. Tijdens de bijeenkomsten wordt theorie afgewisseld met voorbeeldlessen en interactieve opdrachten. In de opdrachten werken we met verschillende soorten teksten en activerende werkvormen. Na afloop van elke bijeenkomst krijgt u een opdracht mee om uit te voeren in uw eigen groep of team. De opdrachten hebben betrekking op het zelf ontwerpen en geven van lessen.
Tijdens de leergang wordt gebruik gemaakt van het boek ‘Close Reading. Werken aan dieper tekstbegrip in het basisonderwijs’ en recente artikelen over Close Reading. Als deelnemer krijgt u een exemplaar van dit boek uitgereikt.
Inhoud en opzet bijeenkomsten
Bijeenkomst 1:
Kaders Close Reading
Opbouw van tekstgerichte vragen, verhalende teksten
Bijeenkomst 2:
Selectie en analyse van teksten
Opbouw van tekstgerichte vragen, informatieve teksten
Verdieping tekstgerichte vragen
Bijeenkomst 3:
Consequenties voor leerkrachtgedrag
Werken met het GRRIM-model tijdens Close Reading
Sessie 3 en koppelen van teksten aan WO en kennis van de wereld
Bijeenkomst 4:
Maken van aantekeningen
Differentiatie
Bijeenkomst 5:
Werken met verschillende tekstsoorten
Werken met poëzie en verschillende tekstsoorten
Helaas! Inschrijven is niet meer mogelijk.
Helaas! Inschrijven is niet meer mogelijk.
Locatie Nijkerk
De Schakel
Oranjelaan 10
3862 CX Nijkerk
Locatie Almelo
Expertis Onderwijsadviseurs
Brugstraat 9
7607 XJ Almelo
Prijs
€990,- euro per persoon.
U schrijft zich in voor vijf bijeenkomsten. De prijs is inclusief materialen en naslagwerk, én u ontvangt het boek ‘Close Reading. Werken aan dieper tekstbegrip in het basisonderwijs’.
Data en tijd
De cursus wordt aangeboden in Nijkerk en in Almelo. De bijeenkomsten in Nijkerk worden verzorgd door Annemarieke Kool. De bijeenkomsten in Almelo worden verzorgd door Liz Bunte.
Editie 2023-2024 – Nijkerk
Woensdag 20 september 2023 | 13.30-16.30 uur
Woensdag 8 november 2023 | 13.30-16.30 uur
Donderdag 18 januari 2024 | 13.30-16.30 uur
Dinsdag 26 maart 2024 | 13.30-16.30 uur
Woensdag 22 mei 2024 | 13.30-16.30 uur
Editie 2023-2024 – Almelo
Donderdag 21 september 2023 | 13.30-16.30 uur
Woensdag 8 november 2023 | 13.30-16.30 uur
Donderdag 18 januari 2024 | 13.30-16.30 uur
Woensdag 27 maart 2024 | 13.30-16.30 uur
Dinsdag 21 mei 2024 | 13.30-16.30 uur
Meer weten?
Voor vragen of meer informatie kunt u
contact opnemen met Annemarieke Kool via 06-50 28 55 53 of via annemarieke.kool@expertis.nl
