033 - 46 12 680 info@expertis.nl

Opleiding EDI-coach in het voortgezet onderwijs

Effectieve coaching in Expliciete Directe Instructie

Home » Trainingen en bijeenkomsten » Opleiding EDI-coach in het voortgezet onderwijs

Nieuw in schooljaar 2025/2026

Opleiding EDI-coach in het voortgezet onderwijs

Een stevige basis voor ieder vak en elke leraar! 


Werken jij en je collega’s met het lesmodel Expliciete Directe Instructie (EDI)? Wil je EDI een duurzame plek in jullie onderwijs geven en speel je daarin graag een centrale rol? Volg dan onze opleiding tot EDI-coach in het voortgezet (speciaal) onderwijs. 
De opleiding biedt je een stevige basis om jouw school verder te professionaliseren met Expliciete Directe Instructie. Je leert collega’s te begeleiden bij het toepassen van het lesmodel én zorg te dragen voor een stevige verankering van EDI in jullie school.

Explicite Directe Instructie is een wetenschappelijk onderbouwd, effectief lesmodel dat leidt tot hoge leerresultaten. Leerlingen leren niet alleen beter en meer, maar doen door de stapsgewijze aanpak ook veel succeservaringen op die bijdragen aan hun zelfvertrouwen. Al veel scholen in Nederland werken succesvol met deze aanpak.

De opleiding EDI-coach in het vo

Tijdens deze opleiding van zes bijeenkomsten ontwikkel jij jezelf tot EDI-coach. Je begeleidt leraren bij het goed (en nog beter) toepassen van EDI en draagt zo bij aan de verduurzaming en borging van EDI in de hele school. Je vervult voor collega’s een voorbeeldrol als het gaat om EDI en voert onder andere de volgende taken uit:

  • Je observeert lessen van collega’s en geeft feedback.
  • Je analyseert de kwaliteit van het onderwijsleerproces op school en je brengt schoolbreed in kaart wat sterktes en zwaktes zijn in het didactisch handelen van de leraren.
  • Je helpt individuele leraren bij het toepassen van EDI in de lessen.
  • Je coacht startende leraren bij het toepassen van EDI in de lessen.
  • Je fungeert als vraagbaak voor collega’s en schoolleiding als het gaat om EDI.
  • Je zet professionaliseringsinterventies in om het didactisch handelen van leraren op een hoger niveau te brengen.
  • Je begrijpt waar eventuele weerstand tegen verandering vandaan komt en je bent in staat om het gesprek daarover te voeren.

Voor wie?

De opleiding tot EDI-coach in het voortgezet onderwijs is bedoeld voor professionals in het voortgezet onderwijs en het voortgezet speciaal onderwijs die betrokken zijn bij de begeleiding van leraren en/of de implementatie van EDI in de school. Denk aan: begeleiders van (startende) leraren, schoolopleiders, teamleiders, expertleraren en docenten met de ambitie om een coördinerende rol te vervullen ten aanzien van het didactisch handelen.

Voorwaarde voor deelname is dat je beschikt over een stevige EDI-kennisbasis. Dit betekent in elk geval dat je het boek Expliciete Directe Instructie in het vo hebt bestudeerd. Ook heb je ruime ervaring met het toepassen van EDI in je eigen onderwijspraktijk.

Op zoek naar de Opleiding EDI-coach voor het primair onderwijs? Ook die bieden we in schooljaar 2025/2026 aan. Kijk op de pagina EDI-coach voor het primair onderwijs.

Opzet en inhoud van de bijeenkomsten

Tijdens de opleiding word je ondergedompeld in de achtergronden van EDI en de wetenschappelijke principes die daarbij horen, zoals die van de cognitieve psychologie. Ook leer je wat er nodig is voor effectieve professionele ontwikkeling. Hierdoor ben je in staat om te reflecteren op het didactisch handelen van jezelf en van anderen, met de EDI-lesfasen en -technieken als uitgangspunt. Na het volgen van deze opleiding kun je op een professionele wijze het gesprek over EDI voeren. Daarnaast krijg je tools om leraren te begeleiden en te coachen bij het toepassen van EDI in de lessen. Hierbij is specifieke aandacht voor verschillen in teams.

Algemene doelen

De algemene doelen van de opleiding tot EDI-coach zijn:

  • Je hebt kennis van het EDI-model, inclusief de achterliggende wetenschappelijke principes.
  • Je bent in staat om de EDI-kijkwijzer te herontwerpen, passend bij de context van jouw school.
  • Je bent in staat lessen te observeren aan de hand van een EDI-kijkwijzer.
  • Je kunt data van lesobservaties verzamelen, interpreteren en overzichtelijk weergeven.
  • Je kunt op basis van een schoolbrede analyse vervolgstappen voor verdere professionalisering ontwerpen.
  • Je kent de belangrijkste feedbacktechnieken en coachingsvaardigheden en je bent in staat deze in te zetten om het didactisch handelen van collega’s te versterken.
  • Je kunt in samenspraak met betrokkenen binnen de school een EDI-inwerkprogramma samenstellen voor nieuwe en startende leraren.
  • Je doorgrondt eventuele weerstand bij collega’s en je kunt op een open en veilige manier het gesprek met hen hierover aangaan.
  • Je kunt een EDI-borgingsdocument opstellen voor de eigen school op basis van gegeven criteria.

Bijeenkomst 1

Het wetenschappelijk fundament

  • Kennismaking en inventarisatie leervragen;
  • De cognitieve psychologie;
  • De wetenschap over modellen voor directe instructie;
  • De lesdoelen/lesstof waarbij EDI passend is;
  • De rol van de EDI-coach.

Bijeenkomst 2

Observeren van leraren

  • Expliciete Directe Instructie bij alle vakken in het voortgezet onderwijs;
  • Het maken of herontwerpen van een kijkwijzer;
  • Teambrede analyse van de kwaliteit van het onderwijsleerproces;
  • Het gezamenlijk bekijken van video-opnames van lessen.

Bijeenkomst 3

Coachingsvaardigheden en feedback

  • Coachingsvaardigheden en -technieken van de EDI-coach;
  • Een feedbackgesprek vormgeven;
  • Oefenen met en voorbereiden van het geven van feedback op basis van meegebrachte filmfragmenten.

Bijeenkomst 4

Weerstand en veranderbaarheid

  • Het begrijpen en doorgronden van weerstand;
  • Komen tot veranderbereidheid;
  • De rol van de EDI-coach.

Bijeenkomst 5

Effectieve professionalisering & coaching

  • De achtergronden van effectieve professionalisering;
  • Het inwerken van startende en nieuwe leraren;
  • Verankeren en borgen van EDI in de school;
  • De rol van de EDI-coach.

Bijeenkomst 6

Afronding en certificering

  • Presentatie van de schoolontwikkeling;
  • Presentatie van jouw persoonlijke ontwikkeling;
  • Uitreiking certificaten.

Tijdsinvestering

De opleiding tot EDI-coach in het voortgezet onderwijs bestaat uit 6 bijeenkomsten van 3 uur (in totaal 18 uur). Voorafgaand aan elke bijeenkomst bestudeer je literatuur en/of doe je opdrachten in de praktijk. Deze voorbereiding heeft een tijdsinvestering van ongeveer 22 uur in totaal. De totale studielast bedraagt dus 40 uur. 

EDI-implementatietraject op jouw school

Werkt jouw school nog niet met het Expliciete Directe Instructie-model? Expertis Onderwijsadviseurs ondersteunt scholen bij de invoering van EDI, zodat iedereen in het team het lesmodel in de vingers krijgt.

Klik hier voor meer informatie voor een EDI-implementatietraject in het voortgezet onderwijs.

Leestip: gratis minigids EDI in het voortgezet onderwijs

Download onze gratis minigids Expliciete Directe Instructie in het voortgezet onderwijs. Hierin lees je meer over de EDI-lesfasen, de bijbehorende technieken en hoe je zelf met EDI aan de slag kunt gaan.

Praktische informatie


Data en tijden

Zes bijeenkomsten van 13:00 – 16:00 uur:

  • maandag 29 september 2025
  • woensdag 29 oktober 2025
  • dinsdag 25 november 2025
  • maandag 12 januari 2026
  • dinsdag 3 februari 2026
  • vrijdag 20 maart 2026

Locatie

Expertis Onderwijsadviseurs
Grote Koppel 14
3813 AA Amersfoort

Kosten

€ 1.250, – per deelnemer

We gaan ervanuit dat je het boek Expliciete Directe Instructie in het vo in het bezit hebt. Expertis stelt literatuur (veelal in de vorm van artikelen) beschikbaar in de online leeromgeving. Aan deze literatuur zijn geen extra kosten verbonden.

Adviseur en contactgegevens

Neem voor meer informatie contact op met: Jurgen Hartman
06 – 51 73 02 47
jurgen.hartman@expertis.nl

Onderwijsadviseur Jurgen Hartman
Share This