Probleemgedrag voorkomen? Werk aan een krachtige pedagogische schoolcultuur
Wouter Siebers laat zien hoe een sterke pedagogische schoolcultuur helpt om probleemgedrag te voorkomen. Met duidelijke routines en teamwork creëer je rust en een positief leerklimaat.
Hoe werk je aan goed gedrag in de school?
Hoe werk je aan goed gedrag in de school? In deze heldere video legt onderwijsadviseur Wouter Siebers – expert op het gebied van pedagogisch handelen – uit dat een krachtige pedagogische schoolcultuur essentieel is. Hij zet concreet uiteen hoe je hier als team gezamenlijk aan werkt en zo probleemgedrag kunt tegengaan.
Ongewenst gedrag van leerlingen is voor scholen vaak een uitdaging. Het zorgt voor veel onrust, en daardoor leren leerlingen minder. Hoe voorkom je probleemgedrag? Hoe zorg je voor meer rust, en dus een beter leerklimaat op school?
In deze video – die Expertis Onderwijsadviseurs in samenwerking met researchED Nederland ontwikkelde – maakt onderwijsadviseur Wouter Siebers duidelijk dat kinderen in drie werelden, ofwel culturen, leven. Ze doen niet alleen ervaringen op in de school; ook dat wat ze thuis en op straat leren, heeft invloed op hun gedrag. En daar zit ‘m vaak de crux, weet Wouter.1
“Problemen in die twee werelden worden vaak gezien als oorzaken van probleemgedrag in de school”, vertelt hij. Om deze problemen buiten de deur te houden, is een sterke pedagogische schoolcultuur cruciaal: “Het is belangrijk dat leerlingen en ouders weten waar ze aan toe zijn. Dat het schoolteam uitdraagt: zó doen we het hier!”
Praktische tips
Een sterke pedagogische schoolcultuur staat of valt met het gedrag van de professionals in de onderwijsorganisatie, benadrukt Wouter. Onderzoek toont aan dat het niet gemakkelijk is om een krachtige cultuur neer te zetten.2 Maar het kán wel degelijk. Wouter geeft hiervoor concrete tips, zoals: gebruik heldere routines om een professionele pedagogische schoolcultuur te bevorderen en spreek elkaar daarop aan.

Opleiding EDI-coach
Als EDI is geïmplementeerd in jullie onderwijs, kunnen een of meer collega’s ook de Opleiding EDI-coach volgen. De EDI-coach begeleidt leraren bij het goed (en nog beter) toepassen van EDI en draagt bij aan de verduurzaming en borging van EDI in de hele school.
- El Hadioui, I. (2022). Grip op de mini-samenleving. Over de zoektocht van leerlingen en professionals naar gelijke kansen in een stedelijke schoolcultuur. Van Gennep.
- Galenkamp, H., & Schut, J. (2018). Handboek professionele schoolcultuur. Focus op koers en gedrag. Pica.
“Het is belangrijk dat leerlingen en ouders weten waar ze aan toe zijn. Dat het schoolteam uitdraagt: zó doen we het hier!”
Onze adviseur staat voor je klaar
Heb je vragen of wil je met ons sparren? Neem contact op met onze onderwijsadviseur.
Wouter Siebers
Regie in de school
Meer kennisclips
Bekijk hier meer kennisclips binnen dit thema waarin we essentiële inzichten over onderwijs op een laagdrempelige wijze toegankelijk maken.
De rol en plek van ouders binnen de schoolcultuur
Ontdek welke concrete handvatten je kunt gebruiken voor een goede samenwerking en communicatie met ouders.
Wat is goed gedrag?
Wouter Siebers vertelt wat goed gedrag is, hoe leraren dit kunnen aanleren en hoe ze effectief handelen wanneer leerlingen zich niet goed gedragen.
Grip op gedrag
Ontdek hoe je grip krijgt op gedrag en hoe je de escalatiepiramide en het 4-lademodel hierbij kunt inzetten.
Meer kennis over dit thema
Verrijk je kennis over Pedagogisch handelen met onderstaande artikelen, downloads, video’s en meer. Zo versterk je het onderwijs binnen jouw school of scholen!
Het belang van pedagogisch handelen (2)
Cathy van Tuijl en Brigitta Mathijssen laten zien hoe schoolleiders leraren kunnen ondersteunen bij hun pedagogisch handelen met een planmatige en doordachte aanpak.
Pesten voorkomen? Start met een ijzersterke pedagogische basis
Een sterk pedagogisch fundament voorkomt pestgedrag. Met duidelijke routines, eenduidig handelen en een veilige sfeer ontstaat rust in school. Zo werken teams samen aan veiligheid én betere ontwikkeling.
Bouw aan de basis van gedrag
In dit artikel in het magazine BSM laten onderwijsadviseurs Wouter Siebers en Janske Hofman zien hoe scholen de omslag kunnen maken van acute reparatie naar preventie, routines en een stevige cultuur.
Meer over Pedagogisch handelen
Ontdek hoe je kunt werken aan een goed pedagogisch klimaat, hoe je de school daarbij kunt ondersteunen en hoe je werkt aan sociaal veilige school. Expertis werkt samen met scholen en besturen die het pedagogisch handelen binnen de school willen versterken.
Rapport
Werken aan een positieve gedragscultuur
Beter onderwijs begint bij de schoolleider. De Nederlandse vertaling en bewerking van het rapport Creating a culture door Tom Bennett biedt een schat aan informatie en handreikingen voor schoolleiders.

